لوگو سایت بساپلیمر

انتخاب رنگ کفپوش اپوکسی| تأثیر نور بر کفپوش

انتخاب رنگ کفپوش اپوکسی

هنگام انتخاب رنگ کفپوش، چقدر به تناسب و ترکیب درست رنگ آن توجه می‌کنید؟

رنگ‌ها زبان بدون کلام هستند که بدون استفاده از واژه، تأثیر فوق العاده‌ای بر روی عملکرد و روحیات افراد می‌گذارند. انتخاب درست رنگ کفپوش اپوکسی می‌تواند، علاوه بر افزایش و کنترل تمرکز، احساساتی مانند آرامش، شور و نشاط و انگیزه را به محیط تزریق کند. در مقابل، استفاده‌ی نادرست از رنگ‌ها و عدم توجه به اهمیت طراحی می‌‎تواند راندمان را در محیط‌های کاری کاهش و احساسات منفی را در فضا گسترش دهد.

متاسفانه، در بازار کفپوش‌های رزینی ایران یکی از عواملی که اغلب توسط تولیدکنندگان و مجریان نادیده گرفته می‌شود، انتخاب رنگ، متناسب با فضای کاربری پروژه است.

همچنین نور مناسب؛ به رنگ، بافت و نمای کفپوش رزینی جلوه‌ای زیبا می‌بخشد. رنگ از جمله عوامل هویت دهنده در طراحی داخلی است که نور در درک صحیح آن نقش بسزایی دارد. نور می‌تواند رنگ دیوارها و رنگ کفپوش را تحت تأثیر قرار دهد و با افزایش یا کاهش شدت و کیفیت نور، رنگ کفپوش در طول روز بارها از نظر ما تغییر کند.

در این مقاله پس از بررسی تأثیر نور و رنگ بر روحیه‌ی انسان به نحوه‌ی پردازش رنگ‌ها در ذهن، تأثیر انواع نور بر رنگ ظاهری کفپوش رزینی و همچنین عوامل و فاکتورهای مهم و اثربخش در انتخاب بهترین رنگ کفپوش میپردازیم تا در نهایت با آگاهی و بینش بیشتر رنگ مناسبی برای کفپوش رزینی انتخاب کنیم و به این سؤال پاسخ دهیم که کدام رنگ کفپوش مناسب‌تر است؟!

 

تأثیر نور بر انتخاب رنگ کفپوش اپوکسی

کفپوش رنگ روشن (با رنگ‌های سرد) ایجاد کننده آرامش و حس انزوا بوده و رنگ‌های گرم دارای حس تحریک کننده و فعالیت و شادی هستند. زمانی که از کفپوش رزینی در محیط استفاده شود، رنگ آن جزء رنگ‌های قالب در محیط خواهد بود، از این رو می‌توانند بر فعالیت انسان نیز تأثیر بگذارد.

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در رنگ کفپوش طول موج‌های منعکس شده از نور است که تعیین می‌کنند شما رنگ کفپوش اپوکسی را چطور ببینید و در انتخاب رنگ کفپوش مؤثر خواهد بود. زمانی که نور به جسمی‌‌تابیده می‌‌شود قسمتی از نور توسط جسم جذب شده و باقی آن منعکس می‌‌شود. طول موج‌های منعکس شده از جسم به چشم ما می‌‌تابد و در شبکیه‌ی چشم پردازش می‌‌شوند.

تأثیر منبع نور بر رنگ کفپوش:

منبع نور در انتخاب مناسب‌ترین کفپوش، تأثیر گذار است و به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می‌‌شود: نور طبیعی و نور مصنوعی.

در واقع نکته‌ای که در انتخاب رنگ کفپوش وجود دارد، این است که در ‌ترکیب نورهای متفاوت، منابع مختلف نور با یکدیگر جمع می‌‌شوند. بنابراین برای اینکه ببینیم کدام رنگ کفپوش مناسب‌تر است، باید منابع نور محیطی که قصد اجرای کفپوش را داریم بشناسیم.

نور طبیعی و رنگ کفپوش

یکی از مهم‌‌‌ترین مشخصه‌های نور طبیعی، توالی و دگرگونی آن در در طول روز است. نور خورشید بر رنگ کفپوش اپوکسی تأثیر مستقیمی‌‌دارد که باید هنگام انتخاب رنگ، مورد توجه قرارگیرد. پس بهتر است قبل از انتخاب رنگ کفپوش به جهت تابش نور به داخل اتاق و موقعیت جغرافیایی آن توجه کنید. یکی از ‌ترفندهای افزایش نور طبیعی استفاده از انعکاس نور است.

با اجرای لاک اپوکسی خود‌تراز می‌‌توانید یک سطح صاف صیقلی با حداکثر بازتاب نور را در تمام فضا داشته باشید. پیشنهاد ما به شما BASADUR® E402 می‌‌باشد. این محصول لاک شفاف از جنس اپوکسی است که یک سطح یکنواخت، بدون موج، صاف و صیقلی را ارائه کرده  که حداکثر بازتاب نور در فضا ایجاد می‌کند و می‌‌تواند راه حل مؤثری برای محیط‌هایی باشد که حداقل نور طبیعی در آن جریان دارد. همچنین درخشندگی بالای این محصول موجب منعکس کردن نور در اتاق می‌‌شود و سبب می‌‌گردد فضاهای کوچک، نورانی‌‌تر و بزرگ‌تر دیده شوند.

کفپوش‌های رزینی مات قابلیت مناسبی در پوشاندن ایرادات کوچک و کاستی‌های روی سطح دارند و اجرای آن‌ها نیز نسبت به نوع براق ساده ‌تر است.

از جمله محصولاتی که بیش‌‌‌ترین کاربرد را در این زمینه دارد BASADUR® E707 می‌‌باشد. این محصول با ایجاد سطحی پوست پرتقالی و نیمه مات می‌تواند مناسب‌ترین انتخاب برای اتاق‌های جنوبی باشد. از دیگر ویژگی‌های این محصول پوشش‌دهی بالای آن است، از این رو با حجم کم می‌‌توانید سطح زیادی را بپوشانید.

light on resin flooring

 

لاک شفاف محافظتی BASADUR® E 401 با پرداخت نهایی پوست پرتقالی یا بافت دار و نیمه مات نیز برای این گونه فضاها مناسب است. این لاک به دلیل ویژگی محافظتی که دارد می‌‌تواند به عنوان لایه‌ی نهایی روی سطوح فلیک پاش نیز اجرا شود و حداکثر مقاومت به سایش را ایجاد نماید.

روکش‌های اپوکسی BASADUR® E303 , BASADUR® E301 , خود‌تراز و رنگی، با ایجاد سطحی صاف و صیقلی با قابلیت انعکاس و افزایش نور‌های موجود، و همچنین در صورت انتخاب کفپوش به رنگ روشن، کمبود روشنایی در برخی ساعات روز را جبران می‌‌کنند.

نور مصنوعی و انتخاب رنگ

ممکن است بعد از انتخاب رنگ کفپوش خود، فکر کنید که کار شما تمام شده است. اما این طور نیست!

منابع نور مختلف ، لامپ‌ها، دیوارکوب‌ها، لوسترهای سقفی، و نورپردازی توکار نیز این قدرت را دارند که با هم ‌ترکیب شود تا در نهایت رنگ کفپوش اپوکسی شما از یک اتاق به اتاق دیگر متفاوت به نظر برسد. نورهای مصنوعی طیف رنگ‌های متفاوتی دارند. شما نمی‌‌توانید بر رنگ نور طبیعی که از پنجره می‌‌تابد تأثیر بگذارید، اما می‌‌توانید لامپ‌ها و وسایل روشنایی را جایگزین کنید تا فضای اتاق را تغییر دهید.

عوامل تأثیرگذار در رنگ کفپوش رزینی

• رنگ‌ها در آب و هوای گوناگون متفاوت بنظر می‌‌رسد.
• اگر محیط تاریک است و از نور طبیعی زیادی در آن نباشد، کفپوش رزینی سفیدی که اجرا می‌‌کنید ممکن است به نظر خاکستری رنگ شود.
رنگ خشک شده تیره ‌تر از رنگ خیس به نظر می‌‌رسد.
رنگ‌های خنثی و کفپوش رنگ روشن مانند سفید یا خاکستری در نور زیاد یا نورهای مصنوعی شب محو‌تر و کم رنگ به نظر می‌‌رسند.
• دیوارهای با رنگ روشن، رنگ تند کفپوش را منعکس می‌‌کنند.
• رنگ‌هایی که دارای بافت هستند یا دیوارهای بافت‌دار باعث تیره‌‌تر به نظر رسیدن رنگ کفپوش اپوکسی می‌‌شوند.

 ‌

تأثیر نیاز و کاربری محیط در انتخاب بهترین رنگ کفپوش

در فرآیند انتخاب بهترین رنگ کفپوش و طراحی کفپوش، همیشه سعی کنید نیازهای مشتری و فضای کاربری را در نظر بگیرید. لزوماً هر انتخاب زیبایی، کارایی مناسبی ندارد.

برای مثال معمولاً در کارخانجات تولید آرد، رنگ های روشنی مثل بژ و کرم انتخاب‌های معقولی هستند. زیرا، علاوه بر نشان دادن آلودگی‌های کف، با ایجاد خطای بینایی باعث می‌شوند تا آردهای ریخته شده بر روی کف، کمتر به چشم بیایند. استفاده از طیف‌های متفاوت رنگ خاکستری در کفپوش پارکینگ، تا حد زیادی آثار به جا مانده‌ی رد تایر را می‌پوشاند.

یکی از فاکتورهای مهم هنگام انتخاب رنگ کفپوش اپوکسی، توجه به نور محیط است. در مکان‌های کم نور، با استفاده از رنگ‌های روشن، علاوه بر کمک به روشن تر دیده شدن فضای کاربری، محیط نیز بزرگتر نشان داده می شود. همچنین استفاده از لامپ‌ها با نورهای متفاوت (تنگستن سفید یا نور زرد) و نور خورشید تاثیر بسزایی بر روی رنگ کفپوش انتخابی دارد. از فاکتورهای مهم دیگر می‌توان به رنگ دیوارها و نحوه ی چیدمان المان‌های محیطی (مبلمان، قفسه ها و ماشین آلات، تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی)، اشاره کرد.

کفپوش روشن

سفید؛ زیبای دردسرساز: کفپوش سفید و براق، همیشه پای ثابت انتخاب معماران و طراحان داخلی هستند. کفپوش روشن فضا را بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان می‌دهد و در ترکیب کردن این رنگ با رنگ‌های دیگر، دست طراح باز است.

با نمایش تمیزی، پاکیزگی و درخشندگی، به راحتی حس آرامش را به بیننده منتقل می‌کند. اما رنگ سفید، یک زیبای دردسرساز است. آلودگی‌ها، لکه‌ها و خط و خش به راحتی بر روی کفپوش روشن قابل مشاهده است و با گذشت زمان، رنگ آن به زرد متمایل می‌شود.

استفاده از کفپوش سفید، شبیه پوشیدن شلوار سفید است. برای اینکه شلوارتان همیشه تمیز بماند باید یک روپوش مقاوم روی آن بپوشید. پس، استفاده از یک روکش مقاوم در برابر سایش و خط و خش، امری ضروری است.

Lightcoloredflooring1

جهت مشاهده عکس‌های بیشتر از این پروژه، روی عکس کلیک کنید.

کفپوش رنگ تیره:

انعکاس المان‌های محیط: اگر از رنگ‌های تیره‌ی براق در طراحی کفپوش استفاده کنیم، درست مثل آینه عمل می‌کنند. کف تیره، تصویر المان‌های موجود در فضا و تردد افراد را منعکس می‌کنند و جلوه‌ی زیبایی به فضا می‌بخشند. اما باید توجه داشته باشید که گرد و غبار بر روی این کف‌ها بیشتر به چشم می‌آیند.

به همین دلیل استفاده از آن‌ها در محیط‌هایی که تردد بر روی آن‌ها زیاد است (راهرو ها، ورودی و راه پله)، انتخاب مناسبی نیست.

Darkcoloredflooring
کفپوش اپوکسی متالیک مشکی

کفپوش خاکستری:

راه حل همه‌ی مشکلات: رنگ خاکستری به دلیل طیف گسترده و تنوع بالا، گزینه‌ی اول در انتخاب بهترین رنگ کفپوش است. خاکستری یک رنگ خنثی است که علاوه بر داشتن ویژگی‌های رنگ سفید و رنگ‌های تیره، تمرکز را بالا می‌برد و استرس را از فضای کاری دور می‌کند.

با ترکیب این رنگ با رنگ‌های دیگر، می‌توان ویژگی‌های موردنظر مشتری را به فضا اضافه کرد. همچنین روی کف‌های خاکستری، خط و خش و گرد و غبار کمتر به چشم می‌آید.

 

کفپوش رنگ طوسی
کفپوش اپوکسی رنگ طوسی

انتخاب، طراحی و تولید رنگ کفپوش اپوکسی طبق سیستم RAL انجام می‌گیرد. معمولاً در فرآیند انتخاب رنگ، شرکت تولیدکننده کفپوش، کاتالوگ رنگ‌ها، پیشنهادات و مشورت های لازم را در اختیار مشتری قرار می‌دهد، تا در نهایت بهترین رنگ مطابق با کاربری کف و سلیقه‌ی مشتری انتخاب شود.

بدیهی است که رنگ کفپوش اجرا شده با توجه به تفاوت نور محیط، کمی متفاوت‌تر از رنگ‌های کاتالوگ باشد که در همین مقاله بطور مفصل به این موضوع پرداختیم.

"بساپلیمر، متخصص در تولید و مشاوره کفپوش‌های رزینی"

بساپلیمر به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع مختلف کفپوش‌های یکپارچه (اپوکسی, پلی یورتان, آکریلات) به ارائه محصولات و خدمات می‌پردازد,
و در مسیر طراحی سیستم‌های محافظتی کف و خدمات نظارتی همراه شما است,
تا به شما برای داشتن بهترین سیستم کفپوش متناسب با نیازهای کاربری شما کمک کند.

تلفن

021-44960014
021-44964839
021-44966079

واتساپ

09353426892

پست الکترونیک

info[at]Basapolymer[dot]com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 18 =

تماس با کارشناس