لوگو سایت بساپلیمر

زیرسازی کفپوش اپوکسی

زیرسازی کفپوش اپوکسی

برای جلوگیری از بروز مشکلات اساسی در کفپوش اپوکسی، باید از روش آماده‌سازی مناسب سطح استفاده کنید! حتی بهترین پوشش‌ها و متریال کفپوش رزینی نیز اگر به درستی نصب و اجرا نشوند، دچار مشکلات جدی می‌شوند؛ چرا که کارایی پوشش‌ها مستقیماً  تحت ‌تأثیرزیرسازی کفپوش است. اگر زیرآیند بتنی به خوبی آماده نشده باشد، یکپارچگی و کارایی آن به طور قابل‌ توجهی خدشه دار خواهد شد.

 

روش مناسب زیرسازی کفپوش

انتخاب روش صحیح آماده ‌سازی سطحی، استحکام چسبندگی پوشش به زیرآیند و کفسازی را تضمین کرده و طول عمر سیستم پوشش یا کفپوش رزینی مورد نظر را افزایش می ‌دهد. آیا کفسازی موجود برای نصب کفپوش اپوکسی یا پوشش کف مناسب است؟

اولین قدم در حصول اطمینان از این که کفپوش به درستی نصب شده، مشخص کردن این است که آیا در وهله‌ی اول، زیرسازی کفپوش برای نصب پوشش کف آماده است یا خیر. آزمایش و بررسی دقیق زیرآیند باید مهم ترین اولویت باشد.

یک آزمایش ساده با استفاده از آب می‌تواند مشخص کند آیا سطح کفپوش با آب بند، آلاینده‌‌ها، مایع عمل آورنده، روغن، گریس و یا مواد دیگر پوشانده شده‌ است یا خیر.

خصوصاً، اگر زیرآیند بیش از حد متراکم باشد و پرایمر اپوکسی نتواند در آن نفوذ کند، آب روی سطح آن قطره قطره جمع خواهد شد. اگر چنین باشد، روش آماده سازی شیمیایی سطح مانند اصلاح کف با استفاده از اسید روش مناسبی برای آماده سازی کف نیست.در عوض، سطح به شات بلاست و یا کف سابی با سنگ الماسه نیاز دارد .

همچنین، سنجش میزان رطوبت بتن و به طور کلی سطح رطوبت نسبی زیرآیند یکی از اصول ابتدایی نصب کفپوش اپوکسی است که هر پیمانکار و مجری کفپوشی باید قبل از آغاز عملیات نصب کفپوش، انجام دهد.

دلیل تاکید بر انجام تست رطوبت کفسازی قبل از زیرسازی کفپوش، جلوگیری از تجمع رطوبت زیر کفپوش است. چنانچه رطوبت زیرسازی بیش از حد مجاز باشد، پس از اعمال و نصب کفپوش اپوکسی (یا سایر انواع کفپوش رزینی) به تدریج رطوبت به سطح بتن و زیر کفپوش مهاجرت کرده و در آن جا تجمع می کند.

از آنجا که کفپوش آب بند است و بخارات آب را از خود عبور نمی دهد این بخارات از بتن نمی توانند خارج شوند و به تدریج فشاری زیر کفپوش ایجاد شده و باعث ایجاد تاول‌های سطحی در کفپوش اپوکسی می شود. در محل تاول ‌نه تنها از نظر ظاهری کفپوش دچار تغییر شکل ناخوشایندی می شود بلکه چسبندگی آن به بتن نیز از بین رفته و کفپوش در محل تاول ها از کف بتنی جدا می شود.

آماده سازی سطح بتن، برای جلوگیری از بروز مشکلات در کفپوش اپوکسی پس از بازرسی اولیه و تایید اینکه کفسازی موجود کاندیدای مناسبی برای نصب کفپوش اپوکسی و پوشش کف است، زمان آن است که آماده‌ سازی کامل سطح را شروع کنیم.

زیرسازی کفپوش اپوکسی


چندین روش آماده سازی سطحی وجود دارد که می‌توان از آن برای تمیز کردن، آماده‌ سازی و فراهم ساختن زیرآیند بتنی سالم برای شروع نصب کفپوش استفاده کرد و یا در مواردی نیز، کفپوش یا پوشش موجود را حذف کرد: (اگر مطمئن نیستید کدام روش آماده سازی سطح را انتخاب کنید، قبل از شروع کار با فروشنده و تأمین کننده متریال کفپوش اپوکسی مشورت کنید.)

1- شات بلاست:

فرآیند شات بلاست حرکت ساچمه‌های فولادی با سرعت بالا در سطح است تا آن را از هر گونه خاک و شن و یا پوشش قدیمی تمیز کند. در این کار از ماشینی استفاده می‌شود که گرد و غبار و ساچمه‌های فلزی قابل استفاده‌ی مجدد را جمع آوری و از هم جدا می‌کند.

این ماشین گرد و غبار یا آلاینده‌های بسیار کوچکی تولید می‌کند که خصوصاً برای استفاده در فضاهای محصور مفید است. حرکت در امتداد مسیرهای طولانی و مستقیم، فرمی را ایجاد می کند که بسته به سرعت ماشین و اندازه‌ی ساچمه‌ها، نتیجه ای مانند یک کاغذ سنباده نازک تا سطحی زبر و ناهموار را ایجاد خواهد کرد.

اگرچه شات بلاست روشی عالی برای آماده سازی سطح بتن برای نصب کفپوش و پوشش کف است و هر گونه بتن نرم یا تکه تکه شده را از بین می‌برد، برای انجام آن به تکنسینی ماهر نیاز است.

2- کفسابی با سنگ الماسه:

کفسابی با سنگ الماسه روشی عالی برای آماده سازی سطوح بتنی است که با بزرگ شدن ماشین‌‌ها و بهبود عملکردشان محبوب تر می‌شود.

در روش زیرسازی کفپوش با سنگ الماسه، یک یا چند دیسک یا سنگ مجهز به دانه‌ی برش الماس، چرخیده و خراش ایجاد می-کنند. با این روش می‌توان فرمی ایجاد کرد که نتیجه‌ای مانند یک کاغذ سنباده‌ی شماره‌ی ۶۰ تا یک کف بتنی صیقل یافته دارد و اساسا برای برآورده کردن الزامات آماده ‌سازی کف برای نصب هر پوشش و کفپوشی مناسب است. همچنین، از کفسابی با سنگ الماسه می‌توان برای تراز کردن (یا همسطح کردن) یک سطح ناهموار استفاده کرد.

هنگامی که سطح بتنی را کفسابی می کنید، بسیار مهم است چرخ سمباده‌ی دستگاه اصطکاک ایجاد کرده و آن را حرکت دهیم تا آثار و نشانه ای در سطح باقی نماند. حرکت به صورت پهلو به پهلو است و چرخ سمباده باید همیشه در حرکت باشد تا از پرداخت بیش از حد یک ناحیه‌ی بخصوص جلوگیری شود. اغلب فرم‌های تکمیل‌شده برای چسبندگی روکش نیاز به سطحی دارد که شبیه به کاغذ سمباده‌ی شماره‌ی ۶۰ – ۸۰ با منافذ باز است.

برای نفوذ خوب روکش، می‌توان این سطح را با استفاده از دانه‌ی برش الماس به شماره‌ی حداقل 30 بدست آورد. عدد بالاتر ممکن است باعث شود پرایمر (ماده‌ی اولیه) نافذ به زیرآیند جذب نشود و در نهایت منجر به شکست روکش شود.

3- اسکراچ کف:

اسکراچ کف یا فرآیند خراش گذاری شامل استفاده از ماشینی است که تراشنده‌های (برنده) گردان دارد. این تراشنده‌ها در اصل واشرهای دندانه داری هستند که در زاویه‌ی مناسبی با سطح تماس برقرار می کنند و لایه‌ی بالایی را به منظور شکافتن یا ساییدن زیرآیند، تا یک چهارم اینچ از بین می برد.

هنگامی که از این روش برای حذف روکش استفاده شود، می‌تواند در آماده‌سازی سطح بسیار موثر باشد. با این حال، این روش برای سامانه‌ی پوششی یا کفپوش با ضخامت کم توصیه نمی‌شود. عوامل بسیاری بر طول عمر و دوام یک سامانه‌ی پوششی و کفپوش رزینی موثر است.

در این میان زیرسازی زیرآیند یکی از مهم ترین عوامل است که خصوصاً بر استحکام چسبندگی کفپوش به کف بسیار تاثیر می گذارد. برای اطمینان از اینکه کفپوش شما سال‌ها مورد استفاده قرار گیرد، ضروری است درک کافی از روش آماده سازی سطح مناسب داشته و بدانید چگونه ‌آلاینده‌ها یا پوشش‌های قبلی بر کفپوش شما تاثیر گذاشته اند.

همچنین بخوانید:

چگونه از خود به عنوان پیمانکار نصب کفپوش اپوکسی محافظت کنید؟

"بساپلیمر، متخصص در تولید و مشاوره کفپوش‌های رزینی"

بساپلیمر به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع مختلف کفپوش‌های یکپارچه (اپوکسی, پلی یورتان, آکریلات) به ارائه محصولات و خدمات می‌پردازد,
و در مسیر طراحی سیستم‌های محافظتی کف و خدمات نظارتی همراه شما است,
تا به شما برای داشتن بهترین سیستم کفپوش متناسب با نیازهای کاربری شما کمک کند.

تلفن

021-44960014
021-44964839
021-44966079

واتساپ

09353426892

پست الکترونیک

info[at]Basapolymer[dot]com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شش =

تماس با کارشناس