لوگو سایت بساپلیمر

پات لایف کفپوش اپوکسی| تغییر رنگ

پات لایف

پات لایف چیست؟ کفپوش اپوکسی یکی از محبوب‌ترین انواع کفپوش رزینی است، که به دلیل قیمت مقرون به صرفه، دوام و براقیت زیاد استفاده از آن روز به روز در حال گسترش است. علاوه بر این هدف از اپوکسی کف، نظافت ساده و آسان، ایجاد محیطی بهداشتی، فضایی دلپذیر و ایمن برای کارکنان، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های تعمیرات و نگهداری می‌باشد.

کفپوش‌ رزینی در انواع مختلفی موجود بوده که همگی آن‌ها نیازمند دقت و مهارت کافی در اجرا و نصب هستند. چنانچه کفپوش به درستی نصب نشود و یا در معرض عواملی مانند مواد شیمیایی یا اشعه‌ی UV قرار بگیرد ممکن است دچار تغییر رنگ یا زردی شود.

عوامل مختلفی هستنند که رنگ کفپوش اپوکسی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. از آنجا که تعمیر یا اجرای مجدد این کفپوش‌ها نیازمند صرف زمان وهزینه‌ی بالایی است، با آگاهی بیشتر در ارتباط با دلایل تغییر رنگ کفپوش می‌توان احتمال وقوع آن را کاهش داد:

پات لایف چیست؟

پات لایف کفپوش اپوکسی به زمانی گفته می‌شود که پس از اختلاط دو جزء رزین اپوکسی و هاردنر، ویسکوزیته‌ی مخلوط آن، دو یا چند برابر می‌شود. اجرای کفپوش اپوکسی بعد از گذشت پات لایف مشکلات بسیاری را به همراه خواهد داشت به همین دلیل برای جلوگیری از چنین مشکلاتی زمانی به نام “زمان کاربری” کفپوش اپوکسی تعریف شده است.

اجرای کفپوش اپوکسی در طول زمان کاربری به شرط عدم تغییر دمای محیط از مشکلات احتمالی اجرای کفپوش پس از رسیدن به پات لایف جلوگیری خواهد نمود.

1.1 استفاده از مخلوط جزء یک و دو بعد از گذشت پات لایف

چنانچه مجری نصب کفپوش بین اختلاط دو جزء و اجرای کفپوش اپوکسی وقفه‌ی زیادی بیندازد به طوری که از زمان پات لایف بگذرد، حتی اگر مخلوط کارآمد به نظر برسد رنگ اجرا شده علاوه بر تغییر رنگ کفپوش اپوکسی، احتمالاً کیفیت پایینی نیز از نظر بصری و خواص مکانیکی خواهد داشت. این تغییر رنگ در اثر اجرای کفپوش اپوکسی بعد از سپری شدن زمان کاربری کفپوش اپوکسی به صورت تیره‌تر شدن رنگ کفپوش خود را نشان خواهد داد.
پیش از آغاز عملیات نصب کفپوش اپوکسی توجه به برگه اطلاعات فنی محصول و رعایت زمان کاربری به همین دلیل اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

curetime
تأثیر دما بر زمان پخت کفپوش اپوکسی

 

1.2 تأثیر دما بر پات لایف و تغییر رنگ

پات لایف به عوامل مختلفی از جمله دما بستگی دارد. هر چه دمای محیط بالاتر باشد متعاقباً سرعت واکنش شیمیایی را افزایش می‌دهد و در نتیجه پات لایف کاهش می‌یابد. بنابراین، نگهداری از رزین اپوکسی و هاردنر قبل از استفاده در مکانی خنک و سرپوشیده (حدود 20 تا 30 درجه سانتیگراد) و همچنین اجرای کفپوش در همین محدوده‌ی دمایی برای طولانی‌تر شدن  زمان کاربری کفپوش اپوکسی توصیه می‌شود.

علاوه بر این، از آنجایی که پخت پوشش اپوکسی یک واکنش گرمازا یا مولد گرما است، چنانچه متریال در سطل به مدت طولانی باقی بماند به دلیل حجم بالای متریال کفپوش اپوکسی حرارت به راحتی در قوطی‌ها یا سطل‌ها افزایش می‌یابد و در نتیجه زمان پات لایف را کوتاه‌تر می‌کند. از این رو می‌توان بیان کرد که تغییر رنگ در مخلوط موجود در سطل‌های با حجم بزرگتر سریعتر اتفاق می‌افتد.

از این رو چنانچه رنگ داخل سطل باقی بماند چون پات لایف آن سریعتر اتفاق می‌افتد پس تغییر رنگ در آن نسبت به رنگ اجرا شده بیشتر خواهد بود و روی کف دو رنگی ایجاد خواهد شد.

 

potlife
تغییر رنگ کفپوش اپوکسی قبل و بعد از زمان پات لایف

در این تصویر رنگ سمت راست قبل از رسیدن زمان پات لایف و رنگ سمت چپ بعد از گذشت پات لایف اجرا شده است،  در این تصویر به وضوح قابل مشاهده است که در حالت دوم نمونه تیره‌تر از حالت اول بوده و سطح نمونه دو رنگ شده است. از این رو مهارت در اجرا و همچنین نصب کفپوش رزینی قبل از رسیدن به پات لایف از الزامات داشتن سطح نهایی یکنواخت و بدون اختلاف رنگ است.

جلوگیری از تغییر رنگ در کفپوش اپوکسی

هر چه نصب کفپوش رزینی و مراقبت های بعد از آن با دقت و توجه بالاتری انجام گیرد، احتمال وقوع تغییر رنگ کفپوش اپوکسی،  نیز کاهش خواهد یافت . برخی از نکاتی که باید در این خصوص توسط مجری و کاربران رعایت شود شامل موارد زیر است.

1.پیش از آغاز عملیات نصب کفپوش اپوکسی، برگه اطلاعات فنی محصول را مطالعه نموده و زمان کاربری و پات لایف کفپوش را به خاطر بسپارید.


2.دمای اجرای کفپوش اپوکسی در محدوده‌ی 20-30 درجه سانتی گراد باشد. اجرای کفپوش در دماهای بالاتر پات لایف و زمان کاربری آن را کوتاه می‌کند.


3.پیش از آغاز عملیات نصب کفپوش تمام شرایط و ابزار مورد نیاز را آماده کنید تا از اتلاف وقت حین اجرا و طولانی شدن زمان اجرای کفپوش جلوگیری شود.


4.چنانچه اجرای کفپوش به دلیل وجود ریزه کاری طولانی است، یا دمای محل اجرای کفپوش بالاست، متریال را در حجم کم مخلوط کنید تا از ایجاد حرارت اضافی در اثر اختلاط رزین و هاردنر اپوکسی و کوتاه شدن زمان کاربری جلوگیری شود.


5.شرکت در دوره‌های آموزشی و مرور نکات فنی در زمینه‌ی نصب و اجرای کفپوش اپوکسی

 

برای اطلاع از زمان پات لایف محصولات بساپلیمر کلیک کنید: 

برگه اطلاعات فنی محصولات

 ‌

چنانچه در مورد کفپوش اپوکسی خود با مشکلی مواجه شدید یا هر چیزی که ممکن است غیرعادی به نظر برسد، برای دریافت مشاوره‌ی تخصصی رایگان با ما تماس بگیرید. مثل همیشه، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم و به هر سؤالی که ممکن است داشته باشید پاسخ دهیم.

"بساپلیمر، متخصص در تولید و مشاوره کفپوش‌های رزینی"

بساپلیمر به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع مختلف کفپوش‌های یکپارچه (اپوکسی, پلی یورتان, آکریلات) به ارائه محصولات و خدمات می‌پردازد,
و در مسیر طراحی سیستم‌های محافظتی کف و خدمات نظارتی همراه شما است,
تا به شما برای داشتن بهترین سیستم کفپوش متناسب با نیازهای کاربری شما کمک کند.

تلفن

021-44960014
021-44964839
021-44966079

واتساپ

09353426892

پست الکترونیک

info[at]Basapolymer[dot]com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 20 =

تماس با کارشناس