لوگو سایت بساپلیمر

کفپوش کارخانجات فرآوری گوشت و محصولات پروتئینی

کفپوش کارخانجات فرآوری گوشت و محصولات پروتئینی

کارخانجات پروتئینی و فرآوری گوشت، بخش مهم و وسیعی در بازار صنایع غذایی هستند و به دلیل ارتباط مستقیم با فرآورده‌های دامی، طیور و دریایی نقش کلیدی را در سبد غذایی افراد جامعه ایفا می‌کنند. کفپوش کارخانجات فرآوری گوشت دام و مرغ باید با رعایت تمام استانداردها و دستورالعمل‌های سازمان غذا و دارو کشور به صورت کاملاً بهداشتی طراحی، تولید و اجرا شوند.

 ‌

استانداردهای کفپوش کارخانجات فرآوری گوشت و پروتئین

در ادامه به بررسی ویژگی‌های کفپوش کارخانجات گوشت و پروتئین و اهمیت استفاده از کفپوش‌های رزینی می‌پردازیم.

دمای سالن و انتخاب کفپوش کارخانه

فرآورده‌های گوشت دام، طیور و انواع ماهی و میگو باید حتماً در کفپوش MMA فرآوری، نگه داری و بسته بندی شوند. به همین دلیل کفپوش رزینی انتخابی برای این محیط‌ها باید مقاومت خوبی در برابر شرایط خنک، مرطوب و دماهای پایین داشته باشد.

منظور از شرایط خنک در اینجا مشخص شدن دمای سالن کارخانه صنعتی است.

به عنوان مثال دمای بخش سردخانه می‌تواند تا منفی 20 درجه سانتی گراد کاهش یابد. طبیعتاً استفاده از کفپوش اپوکسی در چنین دمایی امکان پذیر نبوده و کفپوش سردخانه بایستی از جنس کفپوش پلی یورتان یا کفپوش MMA باشد. اما استفاده از کفپوش اپوکسی در دماهای بالاتر از صفر درجه بالامانع و امکانپذیر است.

شستشو کفپوش و ایمنی پرسنل

در بخش‌هایی که مواد خام گوشتی تازه نگه داری می‌شوند، شستشو، نظافت و بهداشت کف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. لکه‌های خون ریخته شده بر روی کف باید به راحتی پاک شوند و اثری از آن‌ها باقی نماند. معمولاً رنگ کفپوش رزینی کشتارگاه‌ها و بخش‌های نگه داری مواد خام گوشتی، قرمز انتخاب می‌شود تا با ایجاد خطای دید لکه‌های خون روی کف کمتر دیده شوند.

شیب بندی کفپوش کارخانجات پروتئینی باید به گونه‌ای باشد تا در اثر شستشوی کف با آب فراوان، آب به سمت آب راه‌ها هدایت شود و تجمع آب صورت نگیرید.

همچنین به دلیل شستشو مداوم کف با انواع شوینده‌ها و دستگاه‌های شستشو و ریختن مایعات لزج بر روی کف، کفپوش رزینی باید ضد لغزش باشد تا از احتمال زمین خوردن پرسنل و خسارات جانی و مالی ناشی از آن بکاهد. محیط کارخانجات تولید گوشت و پروتئین به دلیل وجود مواد غذایی و رطوبت، مکان خوبی برای رشد انواع میکروارگانیسم ها (قارچ ها) است. بنابراین، استفاده از کفپوش‌های آنتی باکتریال از رشد و تجمع این عوامل بیماری زا می‌کاهد و به بهداشت محیط کمک می‌کند.

میزان و نوع ترافیک بر سطح کفپوش کارخانجات

معمولا در بخش انبار کارخانجات تولید گوش و محصولات پروتئینی علاوه بر تردد پرسنل، تردد ماشین آلات سنگینی همچون لیفتراک و جک پالت نیز وجود دارد. کفپوش اپوکسی یا کفپوش پلی‌یورتان طراحی شده برای این مناطق باید مقاومت خوبی در برابر تردد مداوم ماشین آلات سنگین داشته باشد.

همچنین، به دلیل اهمیت حفظ بهداشت و تمیزی محیط، کفپوش رزینی باید از مقاومت خوبی در برابر سایش برخوردار باشد و مانع از ساطع شدن گرد و غبار و آلودگی از کف شود. معمولاً در انبار کارخانجات پروتئینی احتمال افتادن اجسام سنگین بر روی کف وجود دارد. به همین دلیل کفپوش رزینی این مکان‌ها باید ضد خراش و ضد ضربه باشد و از بتن در برابر سقوط اجسام محافظت کند.کفپوش‌های پلی یورتان بساپلیمر با داشتن انعطاف‌پذیری مناسب و مقاومت به ضربه مناسب، گزینه‌ی خوبی به عنوان کفپوش انبار کارخانجات پروتئینی هستند.

مقاومت شیمیایی و حرارتی کفپوش کارخانه

وجود تجهیزات متفاوت در کارخانه‌ی فرآوری محصولات پروتئینی مانند سوسیس، کالباس و مواد غذایی نیمه آماده که نیاز به پخت دارند و انجام فرآیندهای برودتی می‌تواند کف را تحت تاثیر شوک حرارتی قرار دهد و منجر به جدایش کفپوش گردد. بنابراین، علاوه بر رعایت نکات ایمنی و اجرای دستورالعمل‌های لازم جهت نگهداری از کفپوش، کفپوش رزینی انتخابی باید از مقاومت حرارتی مناسبی برخوردار باشد. همچنین ریختن مواد شیمیایی و مواد غذایی با غلظت‌ها و فرمولاسیون‌های متفاوت بر روی کف باعث می‌شود تا به مرور زمان از عمر مفید کفپوش کاسته شود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود تا از کفپوش‌های ضد اسید و مقام در برابر انواع مواد شیمیایی برای صنایع غذایی مخصوصاً صنایع پروتئینی استفاده گردد.

همچنین بخوانید:

کفپوش صنعتی

نصب کفپوش رزینی در کارخانه

معمولاً در صنایع و کارخانجات غذایی مخصوصاً کارخانجات پروتئینی و فرآوری گوشت، تولید محصولات غذایی به صورت روزانه انجام و ارسال می‌شود. بنابراین، امکان تعطیلی خط تولید صرفه اقتصادی ندارد.

برای افزایش سرعت نصب و اجرای کفپوش رزینی و عدم تعطیلی خط تولید، می‌توان از کفپوش‌های متیل متاکریلات با سرعت پخت بسیار بالا استفاده کرد. همچنین در بخش‌هایی مانند سردخانه ها که دمای محیط بسیار پایین است، امکان نصب کفپوش‌ های آکریلات وجود دارد.

کفپوش کارخانجات

کفپوش آکریلات کارخانه لبنیات دنون
اجرا شده با متریال بساپلیمر

Food industry Flooring9

کفپوش اپوکسی کارخانه آرد البرز
اجرا شده با متریال بساپلیمر

بیشتر بخوانید:

نحوه نصب کفپوش اپوکسی

به طور معمول دستگاه های مورد استفاده در کارخانجات به صورت دائمی نصب شده اند و امکان جا به جایی آنها وجود ندارد. کفپوش‌های رزینی چون مایع هستند و ابعاد ندارند، به راحتی می‌توان آن ها را بدون جا به جایی و برداشتن دستگاه‌ها بر روی کف اجرا کرد. همچنین در صورتی که سطح کفپوش رزینی دچار نقص یا مشکل شده باشد، می توان آن ها را به صورت موضعی ترمیم و لکه گیری کرد و نیازی به اجراو نصب کفپوش جدید نیست.

با توجه به عوامل و فاکتورهای بررسی شده، کفپوش های رزینی در انواع مختلف کفپوش اپوکسی، کفپوش پلی یورتان و کفپوش MMA گزینه‌های مناسبی برای کفپوش بخش‌های مختلف یک کارخانه فرآوری محصولات پروتئینی هستند.

"بساپلیمر، متخصص در تولید و مشاوره کفپوش‌های رزینی"

بساپلیمر به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع مختلف کفپوش‌های یکپارچه (اپوکسی, پلی یورتان, آکریلات) به ارائه محصولات و خدمات می‌پردازد,
و در مسیر طراحی سیستم‌های محافظتی کف و خدمات نظارتی همراه شما است,
تا به شما برای داشتن بهترین سیستم کفپوش متناسب با نیازهای کاربری شما کمک کند.

تلفن

021-44960014
021-44964839
021-44966079

واتساپ

09353426892

پست الکترونیک

info[at]Basapolymer[dot]com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

تماس با کارشناس