logo

آیا کفپوش اپوکسی ضد خش است؟

کفپوش اپوکسی ضد خش
آیا کفپوش اپوکسی ضد خش است؟ یکی از اولین نگرانی‌ها در زمان خرید کفپوش اپوکسی سوال در مورد ضد خش و ضد خراش بودن اپوکسی کف است! این پرسش غالباً از سوی خریداران کفپوش منازل و ادارات و همچنین خریدارن رزین اپوکسی برای ساخت وسایل چوبی مطرح می‌شود و دلیل آن کاربری تزئیناتی کفپوش اپوکسی است.
 ‌
در صورت ایجاد خراش بر سطح پوشش، میزان براقیت آن کاهش می­‌یابد و در صورت عدم رعایت نظافت با تجمع گرد و غبار و آلودگی درون خراش‌های ایجاد شده، خطوط سیاه رنگی برسطح ظاهر خواهد شد.
 ‌

آیا کفپوش اپوکسی ضد خش و ضد خراش است؟

برای پاسخ به سؤال ضد خش بودن کفپوش اپوکسی شاید بهتر باشد ابتدا با مکانیسم ایجاد خراش آشنا شویم. براساس تعریف “سختی موس (Mohs Hardness)” هر ماده‌ای با سختی بالاتر بر سطح ماده با سختی کمتر خراش ایجاد می‌کند در درجه بندی سختی موس، الماس سخت‌ترین و تالک نرم‌ترین ماده‌ی معدنی معرفی شده‌اند.
 ‌
براین اساس آیا محصولاتی که به عنوان ضد خش یا ضد خراش معرفی می‌شوند کاملاً ضد خش هستند؟ اصلاً محصولی به نام ضد خش وجود دارد؟
 ‌

مکانیسم ایجاد خش و خراش بر سطح کفپوش اپوکسی

کفپوش‌های اپوکسی محصولاتی تِرموست و با سختی بالا هستند که براساس فرمولاسیون و روش اجرای آن‌ها میزان سختی پوشش را می‌توان افزایش داد. اما آنچه مسلم است استفاده از عبارت ضد خش به صورت عام تحت هر شرایط کاربری و در برابر تمام مواد نمی‌تواند درست باشد و در صورت اعمال نیرو توسط جسمِ تیز با سختی بالاتر از سختی کفپوش اپوکسی، سطح کفپوش دچار خراش خواهد شد. به عبارتی نه تنها کفپوش اپوکسی بلکه هیچ کفپوشی نمی‌تواند به طور کامل ضد خش باشد، مگر آنکه از الماس ساخته شده باشد!
 ‌
mohs hardness epoxy flooring
درجه بندی سختی مواد معدنی در مقیاس سختی موس

چطور می‌توان از بروز خراش بر سطح پوشش کف اپوکسی جلوگیری نمود؟

1- رعایت الگوی مصرف کفپوش اپوکسی

مهم‌ترین عامل ایجاد خراش بر سطح کفپوش اپوکسی، کشیده شدن ذرات گرد و غبار بر آن است. ذرات گردغبار و یا همان خاک عمدتاً ترکیبی از مواد معدنی مانند سیلیکات‌ها، کوارتز، سنگ‌های فسفاته و … است.

همانطور که مشخص است این مواد دارای سختی بالا بوده و احتمال ایجاد خراش بر سطح کفپوش را افزایش می‌دهند. به منظور محافظت از سطح کفپوش استفاده از پادری در محل ورود و اجرای برنامه‌ی منظم نظافت اهمیت بسیاری دارد.

عدم کشیدن وسایل فلزی در زمان جابه جایی آن‌ها و بلند کردن وسایل نکته‌ی مهم دیگری است که از ایجاد خراش بر سطح کفپوش اپوکسی جلوگیری می‌کند.

Scratched
“کشیده شدن اجسام با سختی بالاتر بر سطح کفپوش اپوکسی باعث ایجاد خط و خراش می‌شود”

2- محافظت از سطح کفپوش اپوکسی در برابر خط و خراش

اعمال پوشش شفاف محافظ بر سطح نهایی کفپوش اپوکسی راهکار دیگری است. پوشش‌های محافظ در انواع اپوکسی و پلی یورتان موجود بوده و با صرف هزینه‌های ناچیز امکان پوشش‌دهی مجدد پوشش کف را فراهم می‌کنند.

پوشش‌های کف محافظ شفاف بوده و با ایجاد سطحی با سختی بالاتر در برابر ایجاد خط و خراش بر سطح کفپوش اپوکسی، مقاومت بالاتری ایجاد می‌کند. پوشش‌های محافظ ضد خراش به دو صورت صیقلی و براق یا نیمه مات قابل استفاده هستند. این لاک‌های محافظ پس از اجرای لایه‌ی نهایی کفپوش اپوکسی با استفاده از غلطک بر سطح کفپوش اعمال شده و در فواصل زمانی مختلف می‌توان با صرف هزینه‌ی اندکی با اجرای مجدد پوشش بر سطح کفپوش، سطح کفپوش اپوکسی رو نوسازی نمود.

آشنایی با انواع: پوشش‌های محافظ و لاک‌های اپوکسی و پلی یورتان بساپلیمر

3- نگهداری و نظافت کفپوش اپوکسی

نکته‌ی دیگر آنکه عدم نظافت کف نه تنها باعث ایجاد خراش می‌شود، بلکه با نفوذ آلودگی‌های بعدی درون خراش‌ها، خطوط سیاه رنگ بر سطح کفپوش مشاهده خواهد شد. البته در این حالت نیز با استفاده از مواد شوینده مناسب کفپوش اپوکسی می توان خطوط سیاه رنگ را با نظافت از بین برد!
 ‌
توجه داشته باشید، انتخاب روش صحیح نظافت کفپوش اپوکسی وابسته به نوع کاربری کفپوش، تعداد لایه‌های کفپوش و ضخامت آن است. برای آشنایی با روش‌های صحیح نظافت کفپوش اپوکسی می‌توانید به راهنمای نظافت و نگهداری کفپوش رزینی بساپلیمر مراجعه بفرمایید.

"بساپلیمر، متخصص در تولید و مشاوره کفپوش‌های رزینی"

بساپلیمر به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع مختلف کفپوش‌های یکپارچه (اپوکسی, پلی یورتان, آکریلات) به ارائه محصولات و خدمات می‌پردازد,
و در مسیر طراحی سیستم‌های محافظتی کف و خدمات نظارتی همراه شما است,
تا به شما برای داشتن بهترین سیستم کفپوش متناسب با نیازهای کاربری شما کمک کند.

تلفن

021-44960014
021-44964839
021-44966079

واتساپ

09353426892

پست الکترونیک

info[at]Basapolymer[dot]com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − هفت =

تماس با کارشناس