logo

کفپوش PUMA

کفپوش PUMA

کفپوش MMA و کفپوش PUMA: از ESD (تخلیه الکترواستاتیکی) گرفته تا PU (پلی یورتان)، در دنیای کفپوش‌ها، اختصارات مختلفی وجود دارد. دانستن معنای این اختصارات و درک تفاوت‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها دو مسئله‌ی مهم و کاملاً متمایز از یکدیگر هستند! بنابراین، قبل از انتخاب کفپوش مناسب برای کاربری‌های مختلف باید آن‌ها را خوب بشناسیم، ویژگی‌های مختلف هر کدام را بدانیم و در نهایت با اشراف کامل سیستم کفپوش رزینی مناسب را انتخاب کنیم.

یکی از مطمئن‌ترین و بهترین راه‌ها برای انتخاب کفپوش رزینی، تماس با شرکت تولیدکننده متریال کفپوش رزینی، دریافت مشاوره‌ی کاملاً تخصصی و بررسی برگه اطلاعات فنی محصول (TDS) است.

در این مقاله، شما را با دو کفپوش رزینی مشابه اما متفاوت با هم، آشنا می‌کنیم: کفپوش منعطف، متیل متاکریلات (MMA) و کفپوش پلی یورتان-متاکریلات (PUMA).

کفپوش متیل متاکریلات (MMA)

ابتدا برای آشنایی با کفپوش پلی یورتان-آکریلات بهتر است کفپوش آکریلات را بشناسید.

پوشش کف متیل متاکریلات (MMA) یک کفپوش رزینی با سرعت پخت بسیار بالا، غیر قابل نفوذ و منعطف است که قابلیت نصب و اجرا در دماهای پایین را دارد.

این پوشش کف هم مانند سایر انواع کفپوش رزینی حداقل از سه لایه اصلی پرایمر، لایه میانی و روکش نهایی تشکیل شده است. هر سه لایه سرعت پخت بالا داشته و هرکدام از آنها در کمتر از یک ساعت پخت می‌شوند و در نتیجه مشکلات ناشی از تعطیلی طولانی مدت محل نصب کفپوش حل خواهد شد.

ویژگی‌های کفپوش آکریلات

سرعت پخت بالا:

به دلیل استفاده از آغازگر (Initiator) برای شروع واکنش پلیمریزاسیون رادیکالی، کفپوش رزینی MMA، به سرعت پخت می‌شود و حتی در دماهای پایین‌تر از صفر درجه نیز نیز واکنش پخت صورت می‌گردد. میزان آغازگر لازم برای شروع واکنش پخت کفپوش آکریلات به دمای محیط و وزن رزین خالص بستگی دارد.

ساختار یکپارچه:

کفپوش آکریلات همانند سایر انواع کفپوش رزینی (کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان)، به راحتی بر روی انواع زیرآیندها (بتن، سنگ، سرامیک، موزائیک، فلز) نصب و اجرا می‌شود و یک سیستم کف یکپارچه و بدون درز با استحکام بالاست. هنگام اجرای کفپوش آکریلات، به دلیل انتشار بوی شدید، باید حتماً گردش هوا به خوبی انجام شود. بدین منظور، قبل از اجرا از درستی عملکرد دستگاه تهویه اطمینان حاصل کنید و در و پنجره را باز بگذارید. گردش هوای مناسب نه تنها از لحاظ ایمنی حائز اهمیت است، بلکه در تکمیل واکنش پلیمریزاسیون کفپوش و پخت آن نیز موثر بوده و در صورت بسته بودن فضا و عدم گردش هوای تازه احتمال دارد در نقاطی پخت کفپوش به خوبی انجام نشود.

 

55 min

پروژه کفپوش آکریلات داروسازی جابرابن حیان

 

کفپوش پلی یورتان-متاکریلات (PUMA)

سیستم کف رزینی پلی یورتان-متاکریلات یک سیستم کف ترکیبی است که واکنش پلیمریزاسیون آن مانند کفپوش آکریلات است اما عملکردی مشابه یک کفپوش پلی یورتان (PU) دارد.

انعطاف پذیری بسیار بالای کفپوش PUMA حتی در دماهای منفی صفر درجه سانتی گراد شاخص‌ترین ویژگی این کفپوش رزینی است.

از دیگر مزایای سیستم‌های کف PUMA می‌توان به خاصیت پخت سریع، چسبندگی بالای لایه‌های کفپوش، مقاومت مناسب در برابر اسید، روغن، باتری، مواد شیمیایی و انعطاف اشاره کرد.

علاوه بر این، کفپوش PUMA در کاربری‌هایی که استفاده از کفپوش اپوکسی یا کفپوش پلی یورتان با محدودیت همراه است، گزینه‌ی جایگزین بسیار مناسبی می‌باشد.

ویژگی‌های کفپوش پلی یورتان-متاکریلات

مقاوم در شرایط آب و هوایی متفاوت:

از کفپوش PUMA در شرایط مختلف آب و هوایی، نظیر بارش باران مداوم و تابش نور خورشید و گرما می‌توان استفاده کرد. همچنین این کفپوش علاوه بر داشتن انعطاف از مقاومت مناسبی در برابر ضربه برخوردار است و گزینه مناسبی برای انبارها و پارکینگ‌های طبقاتی محسوب می‌شود. از کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان نمی‌توان در محل‌هایی که رطوبت بالا است استفاده نمود اما این نوع کفپوش بهترین گزینه برای این محل‌ها است.

کاربری تزئیناتی:

برخی از سیستم‌های کف رزینی PUMA با هدف کاربری تزئیناتی تولید و طراحی می‌شوند. این کفپوش‌ها به صورت پوشش کف (بسیار نازک) با سرعت بالا اجرا می‌شوند و برای محیط‌هایی که امکان تعطیلی آن‌ها وجود ندارد، گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند. به طور کلی کفپوش MMA و PUMA علیرغم وجود تفاوت‌ها، شباهت‌ها و ویژگی‌های مشترک زیادی با یکدیگر دارند. در ادامه تعدادی از این شباهت‌ها را بررسی می‌کنیم:

مقاوم در برابر دمای پایین و حرارت

کفپوش PUMA در برابر دماهای منفی حرارت بالا و حتی حریق مقاوم هستند و اغلب از آن‌ها در آشپزخانه‌های صنعتی که اجاق‌های پخت و پز صنعتی و سردخانه‌های بزرگ دارند، استفاده می‌شود. باید توجه کرد در صورت تماس مستقیم مایعات با دمای بالا مانند شستشوی کفپوش با آب داغ حتما دمای کاربری را در زمان خرید کفپوش با فروشنده در میان بگذارید تا از انتخاب کد صحیح محصول اطمینان حاصل شود. استفاده از گریدهای عمومی کفپوش آکریلات در کاربری‌های دمای بالا ممکن است با محدودیت‌هایی همراه باشد.

مقاومت شیمیایی

مقاومت در برابر مواد شیمیایی مختلف نظیر انواع مواد غذایی، نوشیدنی، اسیدها، بازها و یا موادی همچون روغن‌های هیدرولیکی ، بنزین ، گازوئیل و سایر مایعات قابل اشتعال، باعث می‌شوند این پوشش‌ها گزینه مناسبی برای پارکینگ‌ها، تعمیرگاه‌ها، انبارها و انواع کاربری‌های صنعتی باشند.

مقاوم در برابر لغزش

کفپوش ضد لغزش برای فضاهای عمومی مانند پارکینگ‌ها که به دلیل شرایط آب و هوایی یا نشت مایعاتی مانند روغن وسایل نقلیه می‌توانند لغزنده شوند، فوق العاده مفید هستند. سیستم‌های کف MMA و PUMA عمدتا نفوذ ناپذیر هستند و از بتن (زیرآیند) در برابر عوامل خارجی حفاظت می‌کنند.

مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش

هر دو سیستم کف رزینی MMA و PUMA در برابر نور خورشید و اشعه ماورا بنفش مقاوم هستند و به راحتی می‌توان از آن‌ها به عنوان کفپوش پارکینگ‌های سر باز و یا زمین‌های ورزشی استفاده کرد.

"بساپلیمر، متخصص در تولید و مشاوره کفپوش‌های رزینی"

بساپلیمر به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع مختلف کفپوش‌های یکپارچه (اپوکسی, پلی یورتان, آکریلات) به ارائه محصولات و خدمات می‌پردازد,
و در مسیر طراحی سیستم‌های محافظتی کف و خدمات نظارتی همراه شما است,
تا به شما برای داشتن بهترین سیستم کفپوش متناسب با نیازهای کاربری شما کمک کند.

تلفن

021-44960014
021-44964839
021-44966079

واتساپ

09353426892

پست الکترونیک

info[at]Basapolymer[dot]com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 7 =

تماس با کارشناس