لوگو سایت بساپلیمر

دلایل جدایش کفپوش اپوکسی از کف چیست؟

جدایش کفپوش اپوکسی

بسیار پیش آمده که مشتریان از جدایش کفپوش اپوکسی از زیرآیند، شکایت نموده و این مسئله باعث نارضایتی آن‌ها شده‌است. این اتفاق معمولاً با گذشت چند ماه از نصب کفپوش اپوکسی و با جدا شدن بخش‌هایی از کفپوش رخ داده و در موارد شدید با جدایی کامل کفپوش اپوکسی از زیرسازی همراه بوده است.

در این موارد معمولاً اختلاف بین پیمانکار اجرای کفپوش اپوکسی و تولید کننده‌ی کفپوش بروز می‌کند. از آنجا که هم کیفیت و نوع مواد مصرفی و هم نحوه نصب کفپوش اپوکسی بر دوام و ماندگاری کفپوش اثر گذار است، شناخت دقیق دلایل احتمالی بروز این مشکل ضروری به نظر می‌رسد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل جدایش کفپوش اپوکسی از زیرآیند چیست؟

1- عدم آماده سازی مناسب زیرسازی کفپوش اپوکسی:

هرچقدر از اهمیت زیرسازی کفپوش اپوکسی گفته شود باز هم کم است! همانطور که می‌دانید کفپوش اپوکسی بر انواع سطوح از جمله بتن، سنگ، سرامیک و موازئیک قابل اجرا است. اما بسته به نوع سطح زیرین شرایط و مراحل زیرسازی و آماده سازی سطح برای نصب کفپوش اپوکسی نیز می‌تواند متفاوت باشد.

شرایط عمومی زیرسازی کفپوش اپوکسی:

هر نوع آلودگی، چربی، گرد و غبار، وجود نقاط سست و حتی حضور رطوبت هم می‌تواند چسبندگی کفپوش را تضعیف کند. زیرسازی مناسب کفپوش اپوکسی بایستی عاری از هرگونه چربی و روغن باشد. حضور روغن و آلودگی تأثیر مستقیم بر میزان چسبندگی کفپوش اپوکسی دارد و بایستی به طور کامل در مرحله‌ی کفسازی از سطح زیرسازی پاک شود یا از طریق کفسابی از سطح زیرسازی برداشته شود.

عامل مهم دیگر که بر استحکام چسبندگی کفپوش اپوکسی تأثیر مستقیم دارد، حضور رطوبت در زیرسازی (مانند بتن ریزی جدید، نشت آب به زیر کفپوش یا وجود فشار منفی در طبقات منفی ساختمان) است.

حضور رطوبت در زیرسازی منجر به تاول زدن، جدا شدن کفپوش به صورت موضعی یا کنده شدن کفپوش اپوکسی در نواحی گسترده خواهد شد.

همچنین بخوانید:

پرایمر اپوکسی ضد رطوبت چگونه از تاول زدن محافظت می‌کند؟

روش‌های اندازه‌گیری رطوبت زیرآیند

شرایط خاص زیرسازی استاندارد کفپوش اپوکسی

چنانچه بتن زیرین از ضخامت کافی برخوردارد نباشد یا ترکیب ملات استفاده شده به شدت قلیایی باشد، همگی بر استحکام چسبندگی کفپوش در آینده اثر گذار خواهد بود. ترکیبات قلیایی بتن خوردنده هستند و از زیر پوشش پرایمر اعمالی بر سطح بتن را تضعیف کرده و منجر به جدا شدن کفپوش اپوکسی از بتن می‌شود.

لعاب سرامیک‌ها و میزان نفوذ پذیری سنگ‌ها به عنوان زیرسازی کفپوش از نکات دیگریست که حتما در زمان نصب کفپوش اپوکسی باید مورد توجه قرار گیرد.

پیشنهاد می‌شود در مرحله‌ی آماده سازی سطح برای نصب کفپوش اپوکسی، با کف سابی لعاب سرامیک حذف شود و بر سطح سنگ از طریق کفسابی خط و خراش ایجاد شود تا درگیری مکانیکی کفپوش و سطنگ افزایش یافته و استحکام چسبندگی کفپوش اپوکسی حداکثر شود. به این طرق می‌توان از جداشدن موضعی یا کنده شدن کفپوش اپوکسی تا حد قابل توجهی جلوگیری نمود.

بیشتر بخوانید:

آموزش نصب کفپوش روی سرامیک

 

surface preparation epoxy flooring 1
حذف لعاب سرامیک و ایجاد خراش بر سطح سنگ احتمال جدا شدن کفپوش اپوکسی از زیرسازی را به حداقل می‌رساند.

 

2- انتخاب پرایمر بدون توجه به شرایط زیرسازی:

نقش پرایمر در زمان نصب کفپوش اپوکسی در کنار آب بندی زیرسازی و بستن منافذ آن، حداکثر نمودن چسبندگی و به حداقل رساندن جدایش کفپوش اپوکسی از زیرآیند است.

پرایمرهای اپوکسی در انواع مختلف پایه آب، پایه حلال و فاقد حلال یا 100% جامد ارائه می‌شوند. عمق نفوذ پرایمر اپوکسی به زیرآیند، درصد مواد فرار آلی آن، سیستم پخت پرایمر و توانایی پرایمر در تحمل فشارهای منفی و بخارات آب ناشی از وجود رطوبت در زیرآیند در چسبندگی کفپوش اپوکسی به کف اهمیت به سزایی دارد.

به عبارتی انتخاب پرایمر مناسب براساس شرایط سطح زیرین کفپوش اپوکسی و با مشورت تولید کننده بهتر است انجام شود تا از حداکثر بودن چسبندگی آن به زیرسازی کفپوش اطمینان حاصل شود.

3- عدم توجه به شرایط کاربری در زمان انتخاب نوع کفپوش اپوکسی:

نکته‌ی کلیدی دیگر در جلوگیری از جدایش کفپوش اپوکسی از بتن، تأثیر شرایط کاربری بر استحکام چسبندگی کفپوش است. به عنوان مثال در مکان‌هایی که شستشوی روزانه‌ی کف با آب داغ انجام می‌شود به دلیل شوک حرارتی وارد شده به کفپوش اپوکسی در صورت وجود اختلاف در میزان انبساط حرارتی کفپوش از یک سو و زیرسازی از سوی دیگر احتمال شکست و جدایش کفپوش از کف وجود خواهد داشت.

همچنین در کاربری‌هایی که احتمال سقوط اجسام سنگین بر کفپوش وجود دارد (مثل انبارها) بایستی ضخامت و نوع رزین اپوکسی استفاده شده به گونه‌ای انتخاب شود که بتواند انرژی ضربه‌ی وارد شده را اتلاف کند و از تخریب زیرسازی و در نهایت جدایش کفپوش از آن جلوگیری نماید.


در مجموع می توان نتیجه گیری نمود که ترکیبی از عوامل مرتبط با جنس متریال کفپوش اپوکسی و روش نصب آن بر کیفیت نهایی کفپوش اپوکسی و مشکلات احتمالی بعدی آن اثر گذار است.

در نتیجه شناخت مناسب مواد و ارتباط موثر بین تولید کننده‌ی کفپوش اپوکسی و پیمانکار نصب کفپوش در جلوگیری از مشکلاتی همچون جدایش کفپوش اپوکسی بسیار مهم است.

"بساپلیمر، متخصص در تولید و مشاوره کفپوش‌های رزینی"

بساپلیمر به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع مختلف کفپوش‌های یکپارچه (اپوکسی, پلی یورتان, آکریلات) به ارائه محصولات و خدمات می‌پردازد,
و در مسیر طراحی سیستم‌های محافظتی کف و خدمات نظارتی همراه شما است,
تا به شما برای داشتن بهترین سیستم کفپوش متناسب با نیازهای کاربری شما کمک کند.

تلفن

021-44960014
021-44964839
021-44966079

واتساپ

09353426892

پست الکترونیک

info[at]Basapolymer[dot]com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

تماس با کارشناس